Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

R.Zapotoczny: jesienią duża kampania o PPK. Jest nowe hasło

26.08.2019 | analizy.pl

Porównywanie PPK do OFE to jak porównywanie krzesła do krzesła elektrycznego – mówi w analizy.player szef portalu MojePPK.pl Robert Zapotoczny. Oba służą do siedzenia, ale efekt jest nieco inny. Niedługo rusza szeroka akcja reklamowa PPK z nowym hasłem

Robert Zapotoczny przekonuje w analizy.player, że traktowanie PPK jako „OFE bis” bierze się z uproszczeń, które często pojawiają się w mediach. Tymczasem, jak podkreśla, środki w Pracowniczych Planach Kapitałowych to „jedyne środki, które ustawowo mają zagwarantowaną prywatność, własność, możliwość wycofania się w każdej chwili”. Poza tym PPK to nie jest kolejna reforma systemu emerytalnego tylko budowanie oszczędności pracowniczych.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

ZAMÓW KONSULTACJĘ i spersonalizowany raport dotyczący wyboru instytucji zarządzającej PPK. Kompleksowo analizujemy oferty wszystkich instytucji zarządzających. Zwracamy uwagę na wszystkie najważniejsze aspekty, w tym na: doświadczenie, efektywność zarządzania kapitałem, kadrę zarządzającą, pomoc w obsłudze programu czy koszty.
 

Jak wybrać PPK. Doradztwo przy wyborze PPK.


Przez ostatnie 20 lat ponad pół miliona Polaków mogło oszczędzać w Pracowniczych Programach Emerytalnych i nie ma ani jednej Polki, ani jednego Polaka, który jest niezadowolony z tego, że ma oszczędności, odchodząc na emeryturę – mówi Zapotoczny. Zwraca przy tym uwagę na podobieństwo PPK do PPE i jednocześnie podkreśla różnice: – Czym różni się PPK od PPE? Różni się tym, że w PPE świadomy pracodawca, ponosząc wszystkie koszty, świadomie założył Pracowniczy Program Emerytalny, a w PPK te wszystkie obowiązki zostały rozłożone świadomie pomiędzy pracodawcę, państwo i pracownika – wyjaśnia.
 
Szef portalu mojePPK.pl przypomina, że pieniędzmi gromadzonymi w PPK można dysponować dowolnie i w każdej chwili. – Ze środków, które gromadzimy w Pracowniczym Planie Kapitałowym możemy korzystać de facto następnego dnia czy następnego miesiąca po dokonaniu pierwszej wpłaty. Przy czym jest to bardzo niekorzystne, bo musimy ponieść konsekwencje zerwania tego kontraktu przed 60. rokiem życia – mówi.
 
Takich konsekwencji podatkowych nie ma natomiast w przypadku użycia tych środków w związku z chorobą uczestnika PPK lub członka najbliższej rodziny czy wykorzystania ich dla opłacenia wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu na zakup nieruchomości.
 
Robert Zapotoczny zapowiada przeprowadzenie jesienią szerokiej akcji reklamowo-informacyjnej na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych. Kampania będzie miała też nowe hasło – obok znanego już „W sumie się opłaca”.
 
Sam portal mojePPK.pl w ciągu trzech lat przygotuje system udostępniania danych na temat stanu środków na kontach uczestników programu. – Początkowo środki i tak będą niewielkie. Po drugie potrzebujemy czasu, żeby się dobrze przygotować do udostępniania danych – mówi prezes PFR portal PPK sp. z.o.o
 
Więcej w materiale wideo.

TAGI:

PFRPPK

Popularne


zobacz także

↑ na górę