Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Piątek. Dzień po cięciu [LIVE]

29.05.2020 | analizy.pl
Stopy prawie zero – jak oszczędzać w takich warunkach? Co z inflacją? Najdroższa polska spółka podała świetne wyniki – w co teraz zagrają inwestorzy?

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Dlaczego RPP obniżyła stopy procentowe i dlaczego zostawiła to symboliczne 0,1% w przypadku głównej stopy referencyjnej?

Dodatnią stopę zostawili chyba dla przyzwoitości, żeby nie było to „zero”, ale to praktycznie nie ma znaczenia. Banki już teraz oferowały niemal wyłącznie nieoprocentowane rachunki avista. Po tej decyzji znaleźć lokatę oprocentowaną wyżej niż 0,5% w skali roku, będzie ciężko. Przyczyny cięcia są dwie. Przede wszystkim, NBP i RPP dba o to, żeby koszty obsługi długu państwowego były jak najniższe. Drugi element to notowania waluty. Słaby złoty wspiera eksport i osłabia import. Ostatnie dwa tygodnie upłynęło pod znakiem umocnienia się waluty rynków wschodzących, w tym polskiej. Myślę, że to był ten element, który przeważył szalę w kierunku obniżenia stóp procentowych.  

Czy to znaczy, że ci, co kupili w kwietniu detaliczne obligacje skarbowe „wstrzelili się” idealnie?

Można pogratulować i tym, którzy mają obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu, ale i posiadaczom funduszy obligacji skarbowych, bo spadek rentowności obligacji, który wczoraj obserwowaliśmy wesprze wyceny funduszy. Wyzwaniem jest jednak to, co teraz. Bo jeżeli teraz zainwestuję w fundusze obligacji skarbowych, które inwestują głównie w krótkoterminowe obligacje skarbowe oprocentowane na 0,17%, to to nie pokryje opłaty za zarządzanie i innych kosztów związanych z funduszem. Dlatego zainteresowanie inwestorów może zwrócić się w kierunku funduszy obligacji o dłuższym terminie do wykupu. Ale trzeba liczyć się w nich z większą zmiennością. Można też wziąć pod uwagę fundusze obligacji korporacyjnych, ale tu mówimy o ryzyku kredytowym. Dlatego trzeba zaakceptować trochę więcej ryzyka, jeżeli liczymy na zyski, nawet w przypadku funduszy obligacji.

CD Projekt pokazał bardzo solidne wyniki finansowe za I kwartał. Jakie są prognozy dla tej spółki?

Z informacji z raportu wynika, że wchodzą w nowe kanały sprzedażowe i wykorzystują potencjał serialu Netflixa. Widać, że spółka jest zarządzana sprawnie. Największym wyzwaniem będzie nowa gra Cyberpunk. Jeżeli to będzie sukces, to nadal możemy oczekiwać kontynuacji trendu wzrostowego. Spodziewałbym się jednak, że im bliżej premiery gry, tym bardziej nerwowo będzie na jej notowaniach.

TAGI:

Analizy Live

Popularne


zobacz także

↑ na górę